Konsultacje psychologiczne
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY w Nysie

Niepokojące i trudne zachowania to sposób, w jaki dzieci mówią, że z czymś sobie nie radzą i potrzebują pomocy. W Dormed Premium na dziecko i jego rodzinę patrzymy w sposób całościowy, bo wierzymy, że wspieranie systemu rodzinnego pomaga dzieciom. Wzmacniamy w opiekunach zaufanie do siebie, wiarę we własne kompetencje i zrozumienie dla emocji dziecka. Opierając swoją pracę na szacunku do dzieci i rodziców, wspólnie szukamy nowych perspektyw i pomysłów na trudne sytuacje.

Kiedy warto wybrać się na konsultację do psychologa dzieci i młodzieży?

Z konsultacji warto skorzystać zawsze, gdy rodzica coś niepokoi w zachowaniu dziecka, chce wspomóc jego rozwój lub dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa i uzyskać wsparcie. Szczególnie gdy:

 

  • Nastrój dziecka uległ zmianie: często jest smutne, rozdrażnione, ma wybuchy złości
  • Doświadcza trudności w relacjach z rówieśnikami, czuje się samotne, jest bardzo nieśmiałe i wycofane. Pogorszyła się jego zdolność do koncentracji, ma problemy w nauce
  • Boi się przebywania bez rodziców, odmawia chodzenia do przedszkola/szkoły lub doświadcza innych silnych lęków, które utrudniają mu funkcjonowanie
  • Nie radzi sobie z regulowaniem trudnych emocji
  • Nadużywa telefonu, komputera, tabletu
  • W domu jest wiele konfliktów z udziałem dzieci
  • Okalecza się
  • Dziecku trudno jest poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby, rozwodem rodziców, przeprowadzką do innego miejsca, doświadczeniem przemocy
  • U dziecka występują objawy somatyczne, których nie wyjaśniają badania i konsultacje lekarskie (np. zaburzenia snu, łaknienia, wtórne moczenie nocne, bóle głowy, brzucha).

Jak wyglądają konsultacje z psychologiem dzieci i młodzieży?

Aby zadecydować o najskuteczniejszej formie wsparcia, współpracę rozpoczynamy od minimum trzech wizyt rozpoznawczych, których celem jest jak najlepsze zrozumienie sytuacji dziecka.

Na pierwszą wizytę zapraszamy rodziców bez dziecka. Jeśli to możliwe, najlepiej jeśli obecni będą oboje rodzice/opiekunowie. Psycholog dziecięcy przeprowadzi wywiad, podczas którego zada pytania dotyczące historii życia dziecka, jego rozwoju, doświadczanych trudności.
Kolejne wizyty to spotkania psychologa z dzieckiem, które prowadzone są w przyjaznej, bezpiecznej i nieoceniającej atmosferze. W przypadku młodszych dzieci — głównie w formie zabawy, w której dziecko ma okazję wyrazić to, co przeżywa. W przypadku nastolatków — w formie rozmowy.
Cykl wizyt rozpoznawczych kończy spotkanie z rodzicami, podczas którego psycholog przedstawia swoje obserwacje i proponuje rozwiązania dotyczące dalszego wsparcia dziecka. Wspólnie z rodzicem ustalany jest rodzaj i czas dalszej współpracy.

Indywidualna konsultacja psychologiczna, 50 minut: 170 zł
Terapia rodzin, 60 minut: 220 zł

Miejsce: w gabinecie lub online

Konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży

prowadzi Ewa Jatkiewicz

 

Psycholog dziecięcy

Marta Teterwak

 

Psycholog dzieci, młodzieży i rodzin, psychoterapeuta w trakcie szkolenia w nurcie systemowym

Nie ma dzieci — są ludzie.
Janusz Korczak

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego rodzice powinni się przygotować?

Podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego z rodzicami (bez dziecka) psycholog zada pytania o przebieg rozwoju dziecka, sytuację rodzinną, relacje z rówieśnikami itp. Nie trzeba się szczególnie przygotowywać, ale warto mieć w pamięci swoje obserwacje z tym związane.
Rekomendujemy udział obojga rodziców na pierwszej wizycie, aby psycholog miał okazję poznać sytuację dziecka z różnych perspektyw.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

Warto powiedzieć dziecku, gdzie się wybieracie, kim jest psycholog, czym się zajmuje i dlaczego korzystacie z jego wsparcia (dostosowując język do możliwości percepcyjnych dziecka). Dobrze jest też opowiedzieć, jak będzie wyglądało spotkanie (w przypadku dzieci — odbędzie się ono głównie w formie zabawy) i przygotować dziecko na to, że może być w gabinecie bez rodzica. Możesz pokazać też zdjęcie gabinetu czy fotografię psychologa z naszej strony.

Czy wymagane są jakieś dokumenty?

Nie wymagamy okazywania dokumentów, prosimy jedynie o podanie imienia, nazwiska i danych kontaktowych. Jeśli posiadasz dokumenty medyczne, np. opis przebiegu choroby, wypisy ze szpitala psychiatrycznego itp., możesz je ze sobą zabrać dla uzupełnienia wywiadu.

Czy do udziału niepełnoletniego dziecka w konsultacjach wymagana jest zgoda obojga rodziców?

Aby rozpocząć pracę, psycholog potrzebuje zgody rodzica -[ temat w konsultacji u prawnika, jeszcze nie publikujemy tego pytania]

Czy psycholog lub psychoterapeuta może wypisać orzeczenie psychologiczne dla dziecka lub opinię?

Tak. Wydanie orzeczenia lub opinii jest dodatkowo płatne.
Czy pomoc psychologiczna i psychoterapia online są skuteczne?
Badania pokazują, że terapia online jest tak samo skuteczna jak pomoc udzielana w gabinecie. Każdorazowo to jednak terapeuta decyduje, czy typ zaburzenia i jego nasilenie pozwalają na prowadzenie pomocy w formie online.

ostatnio na blogu

Nasi specjaliści tworzą ogólnodostępne treści aby dzielić się wiedzą z zakresu psychologii i psychoterapii.
W terapii najważniejsza jest relacja — to ona uzdrawia.
Irvin Yalom

SkontaktuJ z nami

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

DORMED PREMIUM
ul. Czarneckiego 4a
48-303 Nysa
kom. 698 061 062
dormedpremium(at)gmail.com

Dormed Premium to poradnia psychologiczna w Nysie, w której możesz skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów zdrowia psychicznego: psychologa, psychologa dziecięcego, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień. Krótkie terminy oczekiwania na wizytę i przyjazna atmosfera na miejscu.